Doktorgradspressemelding fra Universitetet i Bergen
Leonidas Tsopouridis disputerer 29.1.2021 for ph.d.-graden ved Universitetet i Bergen med avhandlingen "On the Influence of Sea Surface Temperatures on Cyclone Characteristics in the Gulf Stream and Kuroshio Region".
På tvers av de vestlige grensestrømmene i Nord-Atlanterhavet (Golfstrømmen) og Nord-Stillehavet (Kuroshio-strømmen) er det sterke temperaturkontraster. Siden stormer lever av temperarturkontraster i atmosfæren virker det nærliggende at temperaturkontrasten i havet bidrar til utviklingen av de mange stormene som dannes langs grensestrømmene.
![figur som illustrerer Golfstrømmen](/sites/default/files/inline-images/modis_brighttemp_glfstr_980x445.jpg)
Imidlertid følger ikke alle sykloner den samme ruten over havet, og dermed har de ikke de samme egenskapene. Ettersom stormutvikling er et resultat av flere prosesser, er det viktig å identifisere de viktigste mekanismene som påvirker intensiveringen av forskjellige sykloner i forhold til havoverflatetemperaturen (SST).
I sin avhandling har Tsopouridis brukt reanalyse og modelldata, samt algoritmer til å oppdage posisjonen til sykloner, SST-fronter og jetstrømmen, til å sammenligne egenskapene til sykloner i Golfstrømmen og Kuroshio-regionene og til å avsløre hvilke mekanismer som bidrar til syklon-intensivering.
Tsopouridis har klassifisert sykloner avhengig av deres forplantning i forhold til SST-frontene i forskjellige kategorier. I sin avhandling fremhever han viktigheten av kontrast mellom land og hav på syklon-intensivering i Golfstrømmen-regionen. Han påpeker også at Stillehavsstrømmen spiller en viktig rolle for syklon-intensivering og økende nedbør i Kuroshio-regionen.
Til tross for at høyere baroklinisitet delvis kan tilskrives SST-frontene, som gir et gunstig miljø for syklonvekst, antyder ikke resultatene hans en direkte innvirkning av SST-fronten på intensiveringen av individuelle sykloner. Sistnevnte ble bekreftet av modelleksperimenter, der den sterke SST-forskjellen ble jevnet ut i de to regionene.
Tsopouridis viste imidlertid at uten den sterke SST-gradienten, som den som eksisterer i dag i de to regionene, vil syklonaktiviteten reduseres, samt nedbør, spesifikk fuktighet og overflatevarmestrøm.
Les også:
Cyclone characteristics and cyclone intensification in the Gulf Stream and Kuroshio regions